ÜNİVERSİTELER - ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI - ÖSS

Üniversite iki bilim insanın (Eflatun ve Aristo) hiçbir baskı olmamaksızın öğrencileri ve diğer bilim insanları ile felsefi, eğitimsel konuları tartıştıklarından esinlenerek günümüze kadar evrensel bağımsız ve tüzel kişiliğe sahip kurumlar olarak karşımıza çıkıyor. Adı ise "universitas" den değişikliklere uğrayarak üniversiteye kadar gelmiştir. Evrensellik temel taştır.

Bugünkü anlamda ilk üniversitelere Abbâsîler döneminde Bağdat’ta karşımıza çıkıyor ama yazılı kanıtların doğrultusunda ilk üniversiteyi Emevîler, Fas’ta Fez şehrinde 859 senesinde kuruyorlar. Bu ilk üniversitenin adı Keyruvan Üniversitesi olarak kayıtlarda yerini alıyor. Ülkemizde Üniversite kavramının oluşuma başlaması 1863' lere dayanıyor. Bu kurum şimdiki adıyla İstanbul Üniversitesi adıyla halen eğitimine devam ediyor.

ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı ), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl haziran ayında yapılan bir sınavdır. Bu sınavın amacı Türkiye'deki ve bazı yabancı ülkelerdeki üniversitelere öğrenci yerleştirmeye yöneliktir. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirlirler.

Yükseköğretim Kurumu’nun web sitesinde yer alan verilere göre, ülkemizde 94 devlet, 36 vakıf olmak üzere toplam 130 “üniversite” vardır. Bunlara ek olarak 3 vakıf meslek okulu, 5 askeri yükseköğretim kurumu, 1 Emniyet teşkilatına bağlı yükseköğretim kurumu bulunmaktadır.