TÜRKİYE' DE TARİHİ VE TURİZM BELDELERİ

Turizm isim Fransızca' dan (tourisme) dilimize giren bir kelimedir. Kelime kökeni olarak dinlenme, eğlenme, görme, tanıma gibi amaçlarla yapılan geziye denir. Fakat bir ülkeye veya bir bölgeye turist çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan girişimlerin tamanına bizde turizm denmektedir. ble turizm gelişir.

Turizm artık bir çok ihtiyaca göre değişik sahaları içine alır. Dinlenmek, eğlenmek, gezmek, görmek istemlerinin dışında,ilgi ve görgüsünü arttırmak maksadıyla yurt içi veya yurt dışında yapılan geziler haricinde artık AV Turizmi, Kış Turizmi, Sağlık Turizmi, Kongre Turizmi, Golf Turizmi, Yat Turizmi, Botanik Turizmi, Mağara Turizmi, Yayla Turizmi, Hava Sporları Turizmi, Dağcılık Turizmi, Rafting Turizmi, Su Altı Dalış Turizmi, Kuş Gözlemciliği Turizmi gibi branşlara ayrılmıştır. Spor ve dini inanç sahalarda artık turizm gelişmiştir.

Ülkemiz gerek, bulunduğu cografya, gerek etrafı denizlerle çevrili olması, gerek tarihi yer zenginliği bazında çok sanşlı bir ülkedir.

Ne yazıktırki Dünya' da açıklanan bazı bültenlere göre 5 tarihi yer tehlike altında görünmektedir. Türkiye' de, Ankara'da hemde Anadolu Medeniyetleri Müzesi yakınında ve Rahmi Koç Müzesi'nin hemen yanı başında bulunan, kervansaray olan ÇUKUR HAN, Ilısu Barajı projesi yüzünden sular altında kalma tehlikesi altında olan HASANKEYF, şehirlerimizin incisi olan İstanbul'da TARİHİ SURLARI, Göreme-Kapadokya bölgesinde bulunan MERYEM ANA ve KIZIL KİLİSE, KKTC'de GAZİMAĞUSA listede yer alıyor.