TARİHEDE YER ALAN BÜYÜK SAVAŞLAR

Savaş, geniş kişi toplulukları arasında meydana gelen, genel anlamıyla ileri derecede çarpışma, çatışmadır. Genel anlamıyla savaş kelimesi silahlı kitlesel muharebe olarak kullanılır.

Tarihte bilinen ilk savaşın Adem peygamberin oğulları Habil ile Kabil arasında olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalardan, ilkel toplumlarda çatışmalardan bahsedilip, savaşın olmadığı anlaşılıyor ve savaşın bazı özellikleri şekilleniyor. Savaşın bazı özellikleri, iş bölümü ve işbirliğinin yüksek oluşu, sınıf sistemi ve bu sistemin yoğunluğu, grupların gruplarla veya fiziki çevre ile arasındaki dengenin kararlılığı olarak önümüze seriliyor.

Bugün dünyada, sadece bir dakikalık askeri harcamaya 1.9 milyon dolar ayrılıyor ve bu miktar harcanıyor. Yani herhangi bir yerde 2 saatlik zamanda 230 milyon dolar silahlanmaya gidiyor. Sadece yere döşeli mayınlardan haftada 800 kişi ölüyor. 2 saatlik zaman diliminde dünyanın değişik yerlerinde 10 insan patlayan mayınla ölüyor.

Dünyanın en fazla askere sahip ülkesi 5 milyon 564 binle Vietnam. Bu ülkeyi 3 milyon 755 bin askerle dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi olan Çin izliyor. Hindistan 2 milyon 617 bin kişiye çıkardığı asker sayısıyla üçüncü sırada yer alırken, Rusya ve ABD'nin son yıllarda önemli ölçüde asker azalttığı dikkat çekiyor. Rusya 1995 yılında 1 milyon 800 bin olan asker sayısını 1 milyon 452 bine, ABD ise 1 milyon 636 binden 1 milyon 473 bine indirdi. Kuzey Kore ise bu dönemde asker sayısını 1 milyon 295 bine kadar çıkardı. Bu ülkeleri, 921 binle Pakistan, 798 binle Mısır, 696 binle Kore, 687 binle Brezilya ve 616 binle Türkiye izliyor.