TARİHE YÖN VEREN LİDERELER

"Atatürk bu yuzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyanın ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır..." John F.KENNEDY

"Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Turkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyuklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermistir..." General Mc ARTHUR

"Dünya sahnesinden tarihin en dikkatli,çekici adamlarından biri geçti..." Chicago Tribune

"Eski Osmanlı imparatorlugu bir hayal gibi ortadan silinirken, milli bir Türk Devleti'nin kuruluşu, bu cağın en şaşırtıcı başarılarından birisidir. Mustafa Kemal, yüce bir eser ortaya koymuştur.Atatürk'ün parlak başarısı bütün sömürgeler için bir örnek olmuştur..." Maurice BAUMANT(Profesör)

Onlar sınıflandırılırken sahip oldukları beyinler göz önüde tutuldu. Bazıları nadir beyinler olarak nitelendirildiler. Bazıları içinse 100 yılda bir gelecek beyin denildi... Ne şanslıyızki asırda bir gelecek bir beyinin bize verdiğibir armağanın üzerinde yaşıyor ve nefes alıyoruz.

Birçok lider aynı yetilere sahiptiler. İnsanları etkilemiş ve peşlerinden gelmeye ikna etmişlerdir. Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK gibi övgüyle anılmaya bir kısmı mashar olmuşlardır. Bir çoğu ise anılırken bile hala iyi anımsanmıyorlar.