DÜNYA MUTFAKLARI

Gurme son yıllarda bilgi birikimize iyice yerleşen kelimelerden biri olmuştur. Gurme nedir? Tam Türkçe' si tadbilir olarak açılabilir. Tatbilir, yemeklerin, şarap ve kahve gibi içeceklerin farklı çeşitlerinin tatlarını birbirinden ayırabilen, duyarlı damağı olan kişilere verilen addır. Gurme aslında yemek kültürü yüksek, yeme içme adabına hakim, sadece yemeyi değil, birazda mutfak işlerini de bilen ve anlayan kişilere yakıştırılır.

Mutfak aslında toplumun kültür mirasının yanında, yaşanılan cografya ilede etkilişim halinde. Örneklerle vermek gerekirse mesela, Arjantin dünyanın en çok sığır eti üreten ülkesidir. Arjantin mutfağı et yemeklerine dayalıdır. Güçlü mason yağmurları ve sıcak iklimin sonucu baratların çok olması Hint mutfağını etkilemiştir. Değişik baharat tadlrıyla bezenmiştir. Belçika' da ise patetes üretimi mutfaklarına yasınmıştır. Patatese çok fazla düşkün olan Belçikalılar, patatesinin 200'den fazla değişik yemeğini yapıyorlar.

Yemeklere lezzet katan neredeyse bütün sosların mucidi Fransızlardır. Sonra İtalyanlar gelirler. Fransa' da her yemekten sonra ve özellikle ikindi saatlerinde aperatifle birlikte önemli oranda peynir tüketirler. Dünya buğday üretimi göz önüne alındığıda geri sıradaki Fransa' da ekmek çeşitleri çok zengindir. Ordövr tanımını Fransızlar litaratüre sokmuşlardır. Ordör, yemekten önce alınan, mayonezli balık, salata, enginar, salam, Rus salatası gibi soğuk yiyeceklerdir.

Gelelim bizim mutfağımıza....
PADİŞAHLARIN SOFRASI OSMANLI MUTFAĞI....

Bir zamanlar, Asya'dan Anadolu'ya doğru akan Türk boyları, eski uygarlıkların mayaladığı bu topraklara Uzak Doğu'da oluşan o zengin kültürü büyük bir ustalıkla ve yol boyu, geçtikleri her ülkeden aldıkları malzemeyle zenginleştirerek taşımışlardı. Osmanlı mutfağını kısaca anlatmak inanın hiç kolay değil. Yüzyılların birikimine gelenekler, geleneklere zengin coğrafi etkinlik eklenince Osmanlı mutfağı tarihçilerin ilgiyle araştırdığı bir kültürel gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Türk mutfağı denildiğinde akla Türkiye'nin ulusal mutfağı gelir. Çok zengin kültürün ürünü olan bu olgu, Osmanlı kültürünün mirasçısı olan Türk mutfağı, Balkan ve Ortadoğu mutfaklarından etkilenmiştir. Ayrıca Türk mutfağı yörelere göre de farklılıklar gösterir. Bölgesel olarak Karadeniz mutfağı, Güneydoğu mutfağı, Orta Anadolu mutfağı gibi birçok yöreler kendilerine ait çok zengin bir yemek çeşitliliğine de sahiptir.