ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Alışveriş, bir mal ya da hizmeti para karşılığı alma ve satma işidir. Eskiden daha çok bakkal ve benzeri küçük esnaftan yapılırken günümüzde daha çok alışveriş merkezlerine kaymıştır. İnsanların kendi üretemedikleri malları ve ihtiyaçları bir bedel karşılığında almalarına dayanır. Tarihte takas ile başlamıştır. Takas hiç bir değişim aracı kullanmamaksızın ihtiyaç duyulan mal veya hizmetin, mal veya hizmetle karşılanmasına verilen isimdir.

Alışveriş merkezi, çeşitli ürünlerin satışı konusunda genelde bir firma bünyesinde bazen de kooperatif olarak faaliyet gösteren büyük satış mağazası. Mağaza, büyüklüğüne göre reyonlardan oluşabileceği gibi bir mağazalar topluluğu şeklinde de olabilir. En büyük alışveriş merkezi 1986'dan bu yana faaliyette olan ve dünyanın en büyük alışveriş merkezi olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Kanada Edmonton, Alberta'daki West Edmonton Mall'dır.

Türkiye' de ilk alışveriş merkezi 1988 yılında faliyete girmiştir. 2007 yılında, alışverişten yemeğe, sinemadan eğlenceye kadar bir çok şeyi bir arada bulunduran alışveriş merkezlerinin sayısının 119’a ulaştığı, 59’unun inşaatının sürdüğü, 98’inin de proje aşamasında olduğu belirtiliyordu. Şu anda Türkiye' de 81 ilin 32 sinde alış veriş merkezi var. Avrıpanın gözü bu konuda üzerinizde. Varın kaç alış veriş merkezi var siz tahmin edin.